
Månedsopgørelse, Juni 2019
Dette indlæg kan indeholde links til produkter, hvor jeg modtager en provision af salget. Jeg anbefaler kun produkter og services af højeste kvalitet, som jeg selv kan stå inde for. Læs mere her.
Dette er min første Månedsopgørelse. Jeg har altid holdt styr på alle mine investeringer, handler og udbytter derfra. Alt det gemmer jeg i et regneark, så jeg kan se hvordan det udvikler sig over tid, og hvordan jeg kommer nærmere mine mål.
Lige nu ser det ud til jeg kan gå på pension som 51-årig i 2042! 👴
Fra nu af vil jeg også dele det med dig. Hver måned vil jeg opsummere hvad der er sket og hvordan jeg har bevæget mig tættere på friheden.
Umiddelbart er det mest for min egen skyld, men jeg håber du finder det interessant at følge med.
Lad os bare gå i gang! 😄
SponsorStokki er min nye aktie- og investerings-app som gør det ultra-simpelt at holde styr på porteføljen, og de selskaber du følger. Følg din udvikling på tværs af alle porteføljer, sæt kursmål, se finansielle data og meget mere. Som Stokki Pro får du adgang til flere funktioner til en lav månedlig pris.
🏵 Opsummering
Juni måned har været ganske rolig på aktiemarkederne. Jeg er stadig meget påvirket af hvad der foregår i Danske Bank og Pandora, og har fortsat et urealiseret tab på disse papirer. Det ser jeg dog ikke som et problem -- tværtimod. Jeg elsker usikkerheden når aktierne falder, for det åbner ofte op for fantastisk billige køb.
Min primære indkomst er min løn fra arbejdet. Ved siden af dette modtager jeg indkomst fra to kilder: mine investeringer, og denne blog.
Det vigtigste der er sket personligt og for min økonomi er, at jeg er blevet forfremmet. Det betyder naturligvis også en smule højere løn. Dette vil gå til hurtigere afbetaling af mit eneste lån, til bilen.
Lær at investere fornuftigt som Warren Buffett og Charlie Munger

Med min e-bog lærer du hvordan kan finde de gode selskaber og investere i dem. Jeg fortæller alt hvad jeg har lært på en let og overskuelig måde, så du nemt kan følge med og prøve det af selv.
Denne korte e-bog kan du nyde i sofaen på en weekend, og lære nøjagtigt hvordan Warren Buffett er blevet så succesfuld en investor.
Tryk på linket herunder og se hvordan du kan få min e-bog med det samme.
Få 30% rabat på min e-bog nu!💰 Markedsværdi og Egenkapital
Opsparingsrate denne måned: ~20%
Opsparingsrate i 2019: ~20%
Egenkapital Juni 2019: 342.089 kr.
Egenkapitalforøgelse i 2019: +137.000 kr. (fra 205.000 kr.)
Markedsværdi: 312.121 kr.
Afkast i 2019: N/A
Årligt afkast p.a. siden Nov 2014: N/A
🛒 Handler og Udbytter
Lad mig gøre noget helt klart. Jeg opsparer en del penge hver måned, men det betyder ikke at disse penge straks bliver investeret. Ikke engang for min pensionsopsparing. Derfor kan der gå flere måneder hvor jeg ikke handler. Samtidig kan der gå år før jeg sælger noget.
Tabellen herunder viser mine transaktioner på tværs af alle depoter. Negative antal repræsenterer salg.
Selskab | Antal | Kurs | Afkast |
---|---|---|---|
Danske Bank | 130 | 100,30 | - |
Danske Bank | 70 | 100,40 | - |
SAS | 400 | 9,39 | - |
For udbytter ser det for denne måned således ud:
I denne måned har jeg samlet modtaget udbytter for 0 kr. I hele 2019 har jeg modtaget samlet 22.237 kr. på tværs af alle depoter.
📈 Portefølje
Tabellen herunder viser min samlede portefølje på tværs af alle depoter.
Alle beløb er i DKK. Afkast inkluderer ikke udbytter.
Selskab | Købspris | Markedsværdi | Urealiseret Afkast |
---|---|---|---|
Apple Inc. | 15.643 | 20.227 | 29,31 % |
Bakkafrost | 4.229 | 7.970 | 88,46 % |
Berkshire Hathaway Inc. | 1.186 | 1.420 | 19,79 % |
Cheesecake Factory (The) | 7.230 | 7.411 | 2,49 % |
Coca-Cola Company (The) | 989 | 1.037 | 4,86 % |
Danske Bank A/S | 125.244 | 89.095 | -28,86 % |
Facebook Inc. | 2.470 | 2.715 | 9,92 % |
Hennes & Mauritz AB | 14.305 | 18.079 | 15,48 % |
Matas | 51.200 | 59.486 | 16,18 % |
Novo Nordisk A/S | 30.680 | 33.468 | 9,08 % |
Pandora A/S | 53.617 | 33.798 | -38,25 % |
SAS | 3.785 | 3.850 | 1,71 % |
Scandinavian Tobacco Group | 7.486 | 5.373 | -28,23 % |
TCM Group | 929 | 940 | 1,18 % |
Tryg | 16.657 | 27.468 | 64,90 % |
Vestas Wind Systems A/S | 3.984 | 5.824 | 46,18 % |
I alt | 338.252 | 315.132 | -6,83 % |
SponsorNordnet er min foretrukne børsmægler i Danmark. De har et meget bredt udvalg af aktier, ETF'er, fonde og andre instrumenter, og kan stort set tilbyde dig alt du har brug for, for at lave dine investeringer. Nordnet giver dig et godt overblik over dine investeringer og indrapporterer selv alle dine handler til Skat. Prøv Nordnets månedsopsparing og få gratis kurtage nu!
🚀 Tættere på målet
Ifølge mine beregninger skal jeg pt. opnå en egenkapital på omkring 5.400.000 kr., for at kunne dække mine årlige udgifter, og derfor opnå økonomisk uafhængighed. Nu er jeg kun ~5.050.000 kr. fra målet, hvilket vil sige jeg er nået 6% af vejen!
Der er lang vej endnu, men det er skønt at se, det kravler langsomt deropad. Jeg glæder mig bare til snebolden ruller hurtigere.
Tak fordi du læste med!
Kunne du lide artiklen? Har du en kommentar?
🤗 Det vil hjælpe mig meget, hvis du vil dele den på Facebook eller
Twitter
⌨️ Skriv en kommentar i Facebook-gruppen Fornuftig Investering
📥 Tilmeld dig nyhedsbrevet så jeg kan sende dig andre lignende historier.
📚 Køb min e-bog Fornuftig Investering, eller book en gratis coaching-samtale
🤩 Få endnu mere indhold fra mig som Investor+ medlem
Bliv Investor+ medlem via